XEBEC Technology lanserar automatiserad lösning för gradning i CNC-svarvar
XEBEC Technology lanserar automatiserad lösning för gradning i CNC-svarvar - med en helt ny teknik och keramiska borstar
XEBEC Technology lanserar automatiserad lösning för gradning i CNC-svarvar
Senaste nytt från EMO-mässan i Hannover
XEBEC Brush™ Turning är den första praktiska tillämpningen med teknik bestående av keramiska fiberborstar för gradning i CNC-svarvar. Verktyget kräver inte drivna verktyg utan monteras i revolverhuvudet tillsammans med övriga svarvverktyg. Att utföra gradning i samma maskin som plan- och längdsvarvning ger betydande tids- och kostnadsbesparingar. Det eliminerar också den varierande kvalitet och de risker som är förknippade med manuell gradning, särskilt i situationer där operatören måste sträcka in händerna i en maskin i rörelse för att grada för hand.

XEBEC Brush Turning är idealiskt för att avlägsna fina grader med en tjocklek på högst 0,1 mm. Verktyget dras bort från huvudspindeln längs x-axeln vid plansvarvning, och längs z-axeln vid gradning av inner- eller ytterdiametrar.
Borstarna finns i tre varianter (A11 Röd, A21 Vit och A32 Blå) med varierande styvhet samt i två storlekar (ø 2,5 mm och ø 6 mm). Verktyget består av ett återanvändbart skaft och en borste; borsten måste bytas ut när den användbara borstlängden har förbrukats. Typiska användningsområden är gradning av tvärgående hål och gängor. En riktig problemlösare med andra ord!
Mer om denna nyhet kommer att presenteras inom kort!
Kontakta oss för mer information och data!

